NE ARAMIŞTINIZ
TR
TR EN DE
Gümrük Web Portalı Gümrük Web Portalı


Genel
ORTA ÖLÇEKLI İŞLETMELERDE BILIŞIM HIZMETLERI, İNOVASYON VE BULUT ÇÖZÜMLERI
22/07/2019

       Konu, ister evinize kurmayı planladığınız bilgisayar sisteminiz olsun, isterse dünyada “Enterprise” olarak nitelendirilen büyük ölçekli organizasyonların bilgi teknolojileri altyapılarının kuruluşu olsun, en uygun maliyet ile en doğru çözümü bulmanızı sağlayacak bir sistem mimarisi yaratmak büyük önem arz etmektedir.

        Evimizden örnekleme yapar isek; evinize bir bilgisayar almadan önce , bu bilgisayarı internet için mi, oyun için mi, bazı özel yazılımlar ile çizim yapmak için mi, müzik yapmak için mi kullanacaksınız, öncelikle ihtiyaçlarınızı belirleyip ona göre çarşı pazara alışverişe çıkmanız gerekiyor. Hiçbir zaman bir oyun bilgisayarı olmayacak veya bütün gün sadece borsa takip edilecek bir bilgisayara dünyanın en pahalı ekran kartını takıp kullanmak sadece kaynakların israfıdır, kötü bir sistem mühendisliğidir.


Şunu unutmayalım ki, zamanımız bilişim çağı ve ihtiyaçlarımızı iyi belirleyemez isek bütçemizin limiti olmayacaktır. Bütçemizi sınırlayabilmek için ihtiyaçlarımızı çok dikkatli ve hassas hesaplar ile belirlemeliyiz. Fakat bunu yapar iken şirketin inovatif yapısına engel teşkil edecek, büyümeye kapalı çözümlerden de uzak durmamız gerekiyor.

Kendimiz için en efektif altyapı şartlarını sağlayalım derken yarını da kaçırmamak lazım. İnovatif bir şirket için maliyetlerden bile değerli olan bir şey var ise o da yapınızın hantal değil esnek olmasıdır.

Bu görüşler çerçevesinde artık birçok orta ölçekli şirket bulut teknolojisini, bulut çözümlerini tercih ediyor. Şirketiniz içerisinde altyapı yatırımı yapmadan her ürünün en kalitelisinden, en güvenlisinden, hazır bilişim hizmeti satın alıyor olmanız ve satın aldığınız kaynakları bir saat içinde dilerseniz iki katına çıkarıp, dilerseniz yarısına kadar düşürüyor olabilmeniz. Bununla beraber, kurmayı düşündüğünüz platformu fiziksel olarak şirket içinde kurmaya kalktığınız zaman bu sistemleri donanımsal ve yazılımlar anlamında yönetmek için ciddi bir ekip oluşturmak zorunda kalacaksınız, bu ekibi denetlemek için Bilgi Teknolojileri Güvenlik ekibiniz olmak zorunda, neticede çok ciddi bir departman oluşumu ile karşınıza büyük bir maliyet çıkmış olacak.

Bütün bunları gören şirketler yoğun şekilde bu platformlara yöneliyor ve bana sorarsanız çok da iyi yapıyorlar, internet üzerinde hosting hizmeti sağlayan şirketlerin hizmetlerini incelediğiniz zaman hizmet çeşitliliklerinin ne aşamaya geldiğini görerek hayretler içerisinde kalabilirsiniz. Oturduğunuz yerden, şuradan web sitemizi yaratalım, şurada bir sunucu oluşturalım, şu yönetim panelini satın alalım, şu kadar kullanıcılı bir mail sistemi yaratalım derken, bir web ekranı karşısında dakikalar içinde devasa kaynaklara sahip bilgi teknolojileri altyapınızı oluşturmuş oluyorsunuz.

Günümüzün işyeri kavramı da değişiyor, artık “internet olan her mekan benim için işyeridir” felsefesi ön plana çıkmaya başladı. Tabii ki yerinin yurdunun olması hala güzel bir şey olabilir ama erişebilirlik anlamında bu slogan geleceği ifade ediyor.

                                                                                                                                                                                    Saygılarımla
                                                                                                                                                                                                   Gökhan YETİK